Dress code różnych narodów

sezon.net.pl

Co kraj to obyczaj, a w związku z tym, również odmienne sposoby ubierania się, zarówno na co dzień, jak i od święta. Różnice w strojach dla poszczególnych narodów wynikają w głównej mierze z różnych wyznań religijnych, innej mentalności, kultury, jak również po prostu samego klimatu kraju, zamieszkiwanego przez dany naród. Najlepszym wskaźnikiem dla porównania różnic w stroju wśród różnych narodów, są odmienne ubiory damskie.

Hindusi znani są na przykład ze swojego charakterystycznego, wykonanego najczęściej z tkanin drapowanych, stroju. Kobiety przeważnie noszą sari, czyli długi, jedwabny lub bawełniany ubiór, posiadający kwiatowe, ornamentowe zdobienia. W Indiach, popularne są także długie, zwiewne szale, jako element damskiego odzienia. Najbardziej konserwatywne, zakrywające niemal całe ciało stroje damskie, obowiązują w krajach arabskich. Wynika to w dużej mierze z silnego respektowania zasad narzucanych przez wyznawaną tam religię, czyli islam. Tym, co rzuca się tu w oczy w pierwszej kolejności są kobiece nakrycia głowy, które niejednokrotnie zasłaniają również całą twarz, z wyjątkiem oczu.

Najbardziej uniwersalnie, swobodnie i różnorodnie, ubierają się mieszkańcy Europy. Większość narodów, pomijając tradycyjne stroje, regionalne, nosi się tutaj na styl zachodni. Dominuje dżins, garsonki, marynarki, bogactwo materiałów i krojów. Słowem, pełna dowolność.

rodzinanaswoim.org.pl