Jak wygląda Święto Zmarłych w różnych rejonach świata?

www.nowszamoda.com.pl

Dla Polaków, obok Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy, bardzo istotnym świętem jest również Dzień Wszystkich Świętych, stanowiący wspomnienie tych, co już odeszli. Inne narody, również obchodzą ten dzień, tyle, że niekoniecznie ma to miejsce 1 listopada. Podobnie obrzędy, związane ze specyfiką tej uroczystości są tam nieco odmienne niż u nas.

Bułgarzy, około 8 listopada obchodzą zawsze tak zwane Zaduszki Archanielskie. Wspomina się wtedy bohaterów wojennych, poległych w walce za ojczyznę, a także odwiedza swoje rodzinne groby, po to by zapalić na nich świeczkę, a także polać je czerwonym winem. W tym czasie przynosi się na cmentarz również czereśnie, a także można spożywać przy mogiłach wino, byle tylko nie pochodziło ono z butelki, którą wcześniej polewano grób. Francuzi obchodzą święto zmarłych tego samo dnia co Polacy, posiadają nawet te same zwyczaje, z taką jednak różnicą, że nie mają w tradycji zapalania zniczy. Przynoszą na groby jedynie kwiaty.

tarasy-drewniane.żywe.com.pl

Interesujący jest sposób obchodzenia Święta Zmarłych na Filipinach. Otóż, na cmentarzach rozbija się namioty, przyozdabia groby i biesiaduje często do samego rana.